Start » O nás

O nás


Blaťácký soubor Ševětín vznikl v roce 1975. Svůj repertoár čerpá ze zvyků a obyčejů, které nám zanechali naši předkové. V programu jsou zařazena pásma, scénky, písničky, tance i vyprávění především z regionu „Blat“ - Povltaví.


V souboru účinkuje 35 – 40 členů tří generací, kteří rozdávají radost prostřednictvím vystoupení doma i v zahraničí. Svůj dorost vychováváme v dětském souboru „Blaťáček“.


K tanečníkům a zpěvákům bezpochyby patří dudácká muzika, nebo jak náš kapelník říká „velká selská muzika“, tj. Es klarinet, B klarinet, dvoje dudy, čtvery housle a kontrabas.


O blatských krojích, ve kterých vystupujeme, se říká, že jsou nejkrásnější v Čechách. Jsou zdobené výšivkou, korálky, penízky i rybími šupinami.


V Ševětíně pořádá Blaťácký soubor každý rok „Blaťáckej bál“ a „Setkání folklórních souborů na Blatech“, kde se soubory vzájemně podělí o lidovou písničku a tanec s obecenstvem, nechybí ani jarmark starých řemesel. V obci se snažíme uchovávat staré zvyky, např. Masopust, Blatské vobžinky nebo Vánoční koledování v kostele.


Obdrželi jsme četná ocenění, ale největší odměnou stále zůstávají oči obecenstva, ať rozzářené smíchem nebo dojaté až k slzám.